Caliency.
SEO

Site Hızı SEO'yu Ne Kadar Etkiler? 200 Sitenin Karnesi

Google hızı sıralamada kullanıyor ama garanti vermiyor. Popüler .tr sitelerinin gerçek kullanıcı verisi: yalnızca yüzde 41'i Core Web Vitals'ı geçiyor.

C

Caliency

13 dk okuma
Aydınlık bir ofiste yüzü kısmen kameradan dönük genç bir kadın, dizüstü bilgisayarın yanında telefonunu göz hizasında tutuyor; telefonda gri yer tutucu bloklardan oluşan yarı yüklenmiş bir sayfa ve üstünde ince turkuaz bir ilerleme çubuğu görünüyor.

Site hızı Google sıralamasını etkiler, ama sınırlı ölçüde. Google, Core Web Vitals adını verdiği üç ölçütün sıralama sistemlerinde kullanıldığını açıkça yazıyor. Aynı belgede iyi skorun en üst sırayı garanti etmediğini ve sayfa deneyimi vasat olsa bile en alakalı içeriği göstermeye çalıştığını da söylüyor.

Yani hız, içeriğin yerini tutmuyor. Faydalı sonuçların çok olduğu sorgularda ise başarıya katkı sağlayabiliyor.

Bu yazıda üç soruya cevap veriyoruz: Google tam olarak ne diyor, hangi veriye bakıyor ve Türkiye'nin en popüler 200 .tr sitesi bu ölçütlerde nerede duruyor. Üçüncü soru için 20 Ekim 2026'da kendi ölçümümüzü yaptık. Ölçütlerin ne olduğunu ve nasıl düzeltildiğini ise Core Web Vitals rehberimizde ayrıca anlattık.

Google site hızı hakkında tam olarak ne diyor?

Kısa cevap: Core Web Vitals sıralamada kullanılıyor, ama tek başına belirleyici değil. Google'ın sayfa deneyimi belgesi bunu birkaç maddede netleştiriyor (Google Search Central, sayfa deneyimi):

  • Kullanılıyor: Core Web Vitals'ın sıralama sistemlerince kullanıldığını yazıyor ve site sahiplerine iyi değerlere ulaşmayı öneriyor.
  • Tek bir sinyal yok: "Sayfa deneyimi sinyali" diye tek bir şey bulunmuyor; temel sıralama sistemleri sayfa deneyimiyle uyumlu çeşitli sinyallere bakıyor.
  • Garanti yok: Search Console'da ya da üçüncü taraf araçlarda iyi sonuç almak, en üst sıralarda çıkmayı garanti etmiyor.
  • Alaka önce gelir: Google, sayfa deneyimi vasat olsa bile en alakalı içeriği göstermeye çalışıyor. Faydalı içeriğin bol olduğu sorgularda ise iyi deneyim başarıya katkı sağlayabiliyor.
  • Kusursuz puan hedef değil: Yalnızca SEO için kusursuz bir skor peşinde koşmanın, zamanınızı kullanmanın en iyi yolu olmayabileceğini yazıyor.
  • Çoğunlukla sayfa bazında: Değerlendirme genelde sayfa bazında yapılıyor, ama bazı site geneli değerlendirmeler de var.

Bizim okumamız şu: hız, zayıf içeriği yukarı taşımaz; içerikte rakiplerinize denk olduğunuz yerde fark yaratabilir. Size bir hız projesi için sıra kazancı vaat eden biri, Google'ın kendi belgesinin vaat etmediği bir şeyi vaat ediyordur.

Eşikler de belli. Google'a göre iyi bir deneyim için LCP 2,5 saniye içinde gerçekleşmeli, INP 200 milisaniyenin, CLS 0,1'in altında kalmalı (Google Search Central, Core Web Vitals). web.dev bu değerleri 75. yüzdelikte, mobil ve masaüstü ayrı ayrı ölçmeyi öneriyor (web.dev, Web Vitals).

ÖlçütNeyi ölçerİyi düzey (75. yüzdelik)
LCPAna içeriğin yüklenme süresi2,5 saniye ve altı
INPDokunuş ve tıklamalara tepki süresi200 ms ve altı
CLSSayfa yüklenirken içeriğin kayması0,1 ve altı

Google hangi hız verisine bakıyor: laboratuvar mı, saha mı?

Kısa cevap: saha verisine, yani gerçek kullanıcıların deneyimine. Chrome UX Report (CrUX), gerçek Chrome kullanıcılarının popüler sitelerdeki deneyimini toplayan bir veri kümesi. Google'ın belgesine göre bu veri, Google Arama'nın sayfa deneyimi sıralama faktörünü besliyor (Chrome for Developers, CrUX hakkında).

PageSpeed Insights'ta herkesin ilk baktığı 0–100 arası puan ise başka bir şey. O puan Lighthouse'un laboratuvar ölçümü ve beş ölçütün ağırlıklı ortalaması. Ağırlıklar şöyle: FCP yüzde 10, Speed Index yüzde 10, LCP yüzde 25, Total Blocking Time yüzde 30, CLS yüzde 25 (Chrome for Developers, Lighthouse performans puanı).

Bu dağılımda gözden kaçan bir ayrıntı var: puanın içinde INP hiç yok. web.dev, yalnızca sayfa yüklenmesini izleyen laboratuvar araçlarının INP raporlayamadığını yazıyor. Total Blocking Time makul bir yaklaşık gösterge, ama INP'nin yerini tutmuyor (web.dev, INP).

Laboratuvar (Lighthouse)Saha (CrUX)
Kim ölçüyorTek bir test makinesiGerçek Chrome kullanıcıları
KoşullarTek cihaz, tek ağ, tek konumKullanıcıların gerçek cihazları ve bağlantıları
DönemTestin yapıldığı anSon 28 gün, 75. yüzdelik
INPÖlçülemez, TBT yaklaşık göstergeÖlçülür
Ne işe yararNedeni bulmakSorun olup olmadığına karar vermek

İkisi aynı sayfa için çok farklı sonuç verebilir. web.dev'e göre laboratuvar tek cihaz, tek ağ ve tek konumla sınırlı. Saha verisi ise kullanıcıların gerçek cihazlarını ve bağlantılarını yansıtıyor (web.dev, laboratuvar ve saha verisi farkı).

Geçme kuralı da saha verisi üzerinden işliyor. PageSpeed Insights'a göre üç ölçütün 75. yüzdelik değeri de iyi düzeydeyse sayfa ya da site Core Web Vitals değerlendirmesini geçer. INP için yeterli veri yoksa LCP ve CLS'nin iyi olması yetiyor (PageSpeed Insights belgeleri).

Türkiye'nin en popüler 200 sitesi Core Web Vitals'ı geçiyor mu?

Kısa cevap: çoğu geçmiyor. Gerçek kullanıcı verisi olan 178 popüler .tr sitesinin yüzde 41,0'ı telefonda üç ölçütü birden geçiyor (Caliency ölçümü, 20 Ekim 2026).

Yöntem: Tranco listesinin (liste 64VKX) ilk 100.000 sitesi içindeki en popüler 200 .tr alan adını aldık (Tranco, liste 64VKX). Önceki araştırmalarımızda kullandığımız örneklem bu. Her alan adını Chrome UX Report API'sinde telefon için ve site (origin) düzeyinde sorguladık.

Önce https://alanadi, veri yoksa https://www.alanadi adresine baktık. Veri dönemi 21 Eylül – 18 Ekim 2026 arasındaki 28 gün. Geçme kuralı olarak PageSpeed Insights'ın kuralını uyguladık. Laboratuvar testi çalıştırmadık; buradaki her sayı gerçek kullanıcı verisi (Chrome for Developers, CrUX API).

Bulgular (Caliency ölçümü, 20 Ekim 2026):

  • 200 alan adının 178'inde (yüzde 89) CrUX verisi var.
  • Bunların 73'ü, yani yüzde 41,0'ı üç ölçütü birden geçiyor.
  • Ölçüt bazında iyi düzeydeki sitelerin oranı: LCP yüzde 73,6, INP yüzde 63,1, CLS yüzde 79,8.
  • Ortanca site her ölçütü tek tek geçiyor: 75. yüzdelikte LCP 1,92 saniye, INP 166,5 ms, CLS 0,03.
  • Geçemeyen 105 sitenin 68'i yalnızca tek bir ölçütte kalıyor.

Son iki madde birlikte ilginç bir tablo çiziyor. Tipik site her ölçütte eşiğin altında, ama sitelerin çoğu en az birinde takılıyor. Sorun genel bir yavaşlık değil; her sitede başka bir yerde duran tek bir zayıf nokta.

Mobilde Core Web Vitals'ı geçen sitelerin oranı200 popüler .tr sitesi (178'i veri taşıyor)%41.com.tr (96)%35,4.gov.tr (49)%46,9.edu.tr (25)%52Türkiye'deki tüm mobil siteler (HTTP Archive)%57,4Tüm ülkeler (HTTP Archive)%52,8Telefonda üç Core Web Vitals ölçütünü birden geçen sitelerin oranı
Kaynaklar: Caliency ölçümü, 20 Ekim 2026 — Tranco 64VKX listesindeki en popüler 200 .tr alan adı, Chrome UX Report API'sinde telefon için ve site (origin) düzeyinde sorgulandı (önce https://, veri yoksa https://www.); veri dönemi 21 Eylül – 18 Ekim 2026. 200 sitenin 178'inde veri vardı (.com.tr 96, .gov.tr 49, .edu.tr 25). 75. yüzdelikte LCP en fazla 2.500 ms, INP en fazla 200 ms ve CLS en fazla 0,1 olan site geçmiş sayıldı; INP verisi olmayan iki site, PageSpeed Insights'ın yaptığı gibi LCP ve CLS'ye göre değerlendirildi. Karşılaştırma satırları: HTTP Archive, Core Web Vitals Technology Report, Eylül 2026 verisi; tüm teknolojiler ve sıralama grupları, raporun kendi API'sinden hesaplandı; test edilen mobil site sayısı Türkiye 220.095, tüm ülkeler 8.569.446. İki kaynak farklı CrUX dönemlerini kullandığı için karşılaştırma yaklaşıktır.

Alan adı türüne göre fark da belirgin. Ticari sitelerde (.com.tr) geçme oranı yüzde 35,4; kamu sitelerinde (.gov.tr) yüzde 46,9; üniversitelerde (.edu.tr) yüzde 52,0 (Caliency ölçümü, 20 Ekim 2026). Zayıf noktalar da farklı. Kamu sitelerinde iyi LCP oranı yüzde 63,3'te kalıyor. Ticari sitelerde ise sorun neredeyse tamamen INP'de.

Meşe bir masadaki dizüstü bilgisayarın ekranında soyut bir performans paneli: turkuaz, kehribar ve açık kırmızı renkte, üzerinde rakam olmayan üç büyük daire göstergesi ve altında bölümlere ayrılmış bir zaman çizelgesi çubuğu var; yanındaki telefonda aynı üç gösterge küçük boyutta görünüyor.

En büyük sorun yükleme değil, tepki süresi

Kısa cevap: popüler .tr sitelerinin en çok takıldığı ölçüt INP. INP verisi olan 176 sitenin 65'i bu ölçütte iyi düzeyin dışında. Üç ölçütten yalnızca INP'de kalan site sayısı 39 (Caliency ölçümü, 20 Ekim 2026).

Bu 39 site yalnızca INP'yi düzeltse, geçen site sayısı 73'ten 112'ye, oran yüzde 41,0'dan yüzde 62,9'a çıkardı. Ticari sitelerde tablo daha da keskin. .com.tr sitelerinin yalnızca yüzde 46,9'unda INP iyi düzeyde. Ortanca ticari sitenin 75. yüzdelik INP değeri 204 ms, yani 200 ms eşiğinin hemen üstünde.

Karşılaştırma için HTTP Archive'ın Core Web Vitals Technology Report verisine baktık. Eylül 2026 verisinde Türkiye'deki 220.095 mobil sitenin yüzde 57,4'ü Core Web Vitals'ı geçiyor. Tüm ülkelerde test edilen 8.569.446 mobil sitede bu oran yüzde 52,8 (HTTP Archive, Türkiye; HTTP Archive, tüm ülkeler).

Popüler Türk siteleri etkileşim hızında geride200 popüler .tr sitesiTürkiye'deki tüm mobil sitelerLCP (yükleme)%73,6%69,5INP (etkileşim)%63,1%78,7CLS (görsel kararlılık)%79,8%86,7
Kaynaklar: Caliency ölçümü, 20 Ekim 2026 — Chrome UX Report API, site (origin) düzeyi, telefon, veri dönemi 21 Eylül – 18 Ekim 2026; LCP ve CLS 178 site, INP 176 site için (iki sitede INP verisi yoktu). İyi düzey: 75. yüzdelikte LCP en fazla 2.500 ms, INP en fazla 200 ms, CLS en fazla 0,1. Karşılaştırma: HTTP Archive, Core Web Vitals Technology Report, Türkiye Eylül 2026 verisi; tüm teknolojiler ve sıralama grupları, raporun kendi API'sinden hesaplandı; ölçüt başına test edilen mobil site sayısı LCP 221.703, INP 156.980, CLS 224.180. Farklı CrUX dönemleri kullanıldığı için karşılaştırma yaklaşıktır.

Yani Türkiye'nin en çok ziyaret edilen siteleri, Türkiye ortalamasının gerisinde. Ana içeriği yüklemede biraz daha iyiler: iyi LCP oranı yüzde 73,6'ya karşı yüzde 69,5. Dokunuşlara tepkide ise belirgin biçimde kötüler: iyi INP oranı yüzde 63,1'e karşı yüzde 78,7.

Bu farkın nedenini ölçmedik. web.dev, kötü INP'nin başlıca nedenleri arasında ana iş parçacığını meşgul eden JavaScript'i ve uzun görevleri sayıyor (web.dev, INP). Popüler ticari sitelerin daha fazla reklam, analiz ve etiket betiği taşıması akla yatkın bir açıklama, ama bu bir hipotez.

Burada pratik bir ders var. PageSpeed Insights puanına bakarak çalışan bir ekip, popüler sitelerin en çok takıldığı ölçütü hiç görmüyor; çünkü o puan INP'yi içermiyor. INP'yi görmenin yolu saha verisine bakmak.

Kendi sitenizin hızını nasıl test edersiniz?

Kısa cevap: önce saha verisine, sonra laboratuvar testine bakın. Bir site hız testi için üç araç yeterli; her biri farklı bir soruyu cevaplıyor.

  1. PageSpeed Insights (pagespeed.web.dev): Aynı raporda hem gerçek kullanıcı verisini hem Lighthouse laboratuvar ölçümünü gösteriyor. Sayfanın kendi verisi yetersizse site geneline düşüyor; site için de veri yoksa yalnızca laboratuvar sonucu kalıyor (PageSpeed Insights belgeleri).
  2. Search Console Core Web Vitals raporu: Dizindeki sayfalarınızı benzer sayfa grupları hâlinde gösteriyor. Bir grubun durumu, en kötü ölçütüne göre belirleniyor. Değerler son 28 günün 75. yüzdeliği (Search Console Yardım, Core Web Vitals raporu).
  3. Ücretsiz SEO analizi aracımız: Caliency'de geliştirdiğimiz SEO analizi aracı, varsa sayfanın CrUX verisini, yoksa sitenin genel verisini gösteriyor. Ayrıca mobil bir laboratuvar testi çalıştırıyor ve aynı raporda başlık, dizine eklenme gibi temel SEO kontrollerini de yapıyor.

"Veri yok" sonucu bir başarısızlık değil. CrUX'a girmek için sitenin herkese açık olması ve istatistiksel olarak anlamlı sayıda ziyaretçi alması gerekiyor (Chrome for Developers, CrUX hakkında). Yeni ya da az trafikli bir sitede tek yol gösterici laboratuvar testi olur; ama geçmekle aynı anlama gelmez.

Güneşli bir İstanbul sokağında bir el, ekranında tamamen yüklenmiş sade bir web sayfası olan akıllı telefonu tutuyor; arka planda bir tramvay ve bulanık yayalar görünüyor.

Önce neyi düzeltmeli?

Kısa cevap: saha verisinde iyi düzeyin dışında kalan ölçütü. Lighthouse'un önerdiği yirmi maddenin hepsiyle uğraşmak yerine, Search Console'da hangi sayfa grubunun hangi ölçütte kaldığına bakın.

  • INP kalıyorsa: Tıklamadan sonra ana iş parçacığını meşgul eden JavaScript'i arayın: uzun görevler, üçüncü taraf etiketler, gereksiz yere çalışan betikler. Bizim ölçümümüzde popüler sitelerin en sık takıldığı yer burası.
  • LCP kalıyorsa: Ana görselin ya da başlığın geç gelmesine bakın. Genelde nedenler sunucu yanıtı, optimize edilmemiş büyük görsel ya da içeriği geciktiren betiklerdir.
  • CLS kalıyorsa: Boyutu önceden belirtilmemiş görselleri, reklam alanlarını ve sonradan yüklenen yazı tiplerini kontrol edin.

Her birinin ayrıntılı çözümünü Core Web Vitals rehberinde adım adım anlattık. Bu sorunların çoğu yapım aşamasındaki kararlardan doğuyor; hangi kararların hızı belirlediğini SEO uyumlu web sitesi yazısında topladık.

Hız çalışması ne zaman öncelik değildir?

Bir SEO ajansından duymayı beklemeyeceğiniz bir cevap: siteniz saha verisinde zaten geçiyorsa, SEO için daha fazla hız çalışmasının getirisi büyük ihtimalle küçüktür. Google da kusursuz puan peşinde koşmanın zamanı kullanmanın en iyi yolu olmayabileceğini yazıyor.

Benzer şekilde, sayfalarınız dizine girmiyorsa ya da aranan sorulara cevap veren içeriğiniz yoksa, hız ilk iş değil. Bu durumda hızlı bir site, kimsenin bulamadığı hızlı bir site olur.

Kendi sınırımızı da açıkça söyleyelim: bir hız çalışmasının size kaç sıra kazandıracağını söyleyemeyiz. Bunu kimse dürüstçe söyleyemez, çünkü Google hızı çok sayıda sinyalden biri olarak kullanıyor ve ağırlığını yayımlamıyor. SEO hizmetimizde hızı bir sıralama taktiği olarak değil, teknik temelin bir parçası olarak ele alıyoruz. Sayfanın ziyaretçi için kullanılabilir olması, sıralamaya etkisinden bağımsız olarak zaten yapımın parçası olmalı.

Neyi ölçmedik

  • Hız ile sıralama arasındaki ilişkiyi ölçmedik. Bu siteler listeye girecek kadar ziyaret alıyor ve yüzde 59'u ölçütlerden en az birinde kalıyor. Bu, hızın tek başına belirleyici olmadığını hatırlatıyor, ama ispat etmiyor.
  • Ölçüm site (origin) düzeyinde. Google ise değerlendirmeyi genelde sayfa bazında yapıyor; tek tek sayfaların sonucu site ortalamasından farklı olabilir.
  • Yalnızca telefon verisine baktık; masaüstü ölçülmedi.
  • CrUX yalnızca veri paylaşımına izin vermiş Chrome kullanıcılarını kapsıyor. Safari ya da diğer tarayıcılardaki deneyim bu verilerde yok.
  • 200 alan adının 22'sinde veri yoktu. Bunların en az dokuzu ziyaretçiyi başka bir adrese yönlendiriyor (sekizi başka bir alan adına, biri başka bir alt alan adına); ölçümü yönlendirilen adreslerde tekrarlamadık.
  • HTTP Archive karşılaştırması yaklaşık. O veri Eylül 2026'nın aylık CrUX verisinden, bizimki 21 Eylül – 18 Ekim dönemini kapsayan API verisinden geliyor.

Sık sorulan sorular

Site hızı Google sıralamasını etkiler mi?

Etkiler, ama sınırlı ölçüde. Google, Core Web Vitals ölçütlerinin sıralama sistemlerinde kullanıldığını yazıyor. Aynı belgede iyi skorun en üst sırayı garanti etmediğini ve sayfa deneyimi vasat olsa bile en alakalı içeriği göstermeye çalıştığını da söylüyor. Hız, içeriğin yerini tutmaz; faydalı sonuçların çok olduğu sorgularda başarıya katkı sağlayabilir.

Google sıralamada hangi hız verisine bakıyor?

Gerçek kullanıcı verisine. Chrome UX Report (CrUX), gerçek Chrome kullanıcılarının deneyimini toplayan bir veri kümesi ve Google'ın belgesine göre Google Arama'nın sayfa deneyimi sıralama faktörünü besliyor. Search Console'daki Core Web Vitals raporu da bu saha verisine dayanıyor ve son 28 günün 75. yüzdelik değerini gösteriyor.

PageSpeed Insights puanım düşükse sıralamam düşer mi?

0–100 arasındaki performans puanı Google'ın sıralama için andığı veri değil. O puan, Lighthouse'un tek cihaz ve tek ağ koşulunda yaptığı laboratuvar ölçümünün ağırlıklı ortalaması ve INP'yi hiç içermiyor. Aynı rapordaki gerçek kullanıcı verisi Core Web Vitals değerlendirmesini geçiyorsa, düşük laboratuvar puanı tek başına alarm sebebi değil; nedenini bulmak için kullanılacak bir teşhis aracı.

Site hız testi nasıl yapılır?

Üç araç yeterli. PageSpeed Insights aynı raporda hem gerçek kullanıcı verisini hem Lighthouse laboratuvar ölçümünü gösterir. Search Console'daki Core Web Vitals raporu, dizindeki sayfalarınızı benzer sayfa grupları hâlinde ve en kötü ölçüte göre sınıflandırır. Caliency'nin ücretsiz SEO analizi aracı da varsa sayfanın ya da sitenin CrUX verisini gösterir ve mobil bir laboratuvar testi çalıştırır.

Türkiye'deki popüler siteler Core Web Vitals'ı geçiyor mu?

Çoğu geçmiyor. Tranco listesindeki en popüler 200 .tr alan adından gerçek kullanıcı verisi olan 178'inin yüzde 41,0'ı telefonda üç ölçütü birden geçiyor (Caliency ölçümü, 20 Ekim 2026). En çok takılınan ölçüt INP: sitelerin yalnızca yüzde 63,1'i bu ölçütte iyi düzeyde. HTTP Archive'ın Eylül 2026 verisinde Türkiye'deki tüm mobil sitelerin geçme oranı ise yüzde 57,4.

Kısaca

Site hızı Google sıralamasında kullanılıyor, ama alaka önce geliyor ve iyi skor en üst sırayı garanti etmiyor. Google'ın baktığı veri, PageSpeed Insights'taki 0–100 puanı değil; gerçek Chrome kullanıcılarından gelen CrUX saha verisi.

Türkiye'nin en popüler 200 .tr sitesinde tablo şöyle: veri olan 178 sitenin yüzde 41,0'ı Core Web Vitals'ı geçiyor; Türkiye'deki tüm mobil sitelerde bu oran yüzde 57,4. En büyük açık INP'de: popüler sitelerin yüzde 63,1'i bu ölçütte iyi düzeyde (Caliency ölçümü, 20 Ekim 2026). Sorun yüklemede değil, dokunuşa tepkide; ve bu sorun laboratuvar puanında görünmüyor.

Sitenizin bugün nerede durduğunu görmek için ücretsiz SEO analizi aracımızı deneyin. Hızın baştan doğru kurulduğu bir site için web sitesi yapımı hizmetimize, mevcut sitenizin teknik temeli için SEO hizmetimize göz atabilir ya da doğrudan bize yazabilirsiniz. BIST 100 şirketlerinin sitelerinde başka hangi temellerin eksik kaldığını merak ediyorsanız BIST 100 araştırmamıza bakın.

Bir fikriniz mi var?

Kısa bir görüşmede kapsamlandırıp sabit fiyat verelim.

Proje başlat →